• slider_az_osz_erkezese
  • slider_gesztenye
  • slider_lightning_fireworks
  • slider_szejke_ut
  • slider_szokokut
  • slider_tuzijatek
  • slider_udv_felho

Hírek Események

Az Élhető Udvarhely projektünkkel megismertetni és tudatosítani szeretnénk a  Fenntartható Fejlődési Célokat (Sustainable Development Goals – SDG), kiemelten a következő négyet:

  • SDG 7 – Megfizethető és tiszta energia

Biztosítani a megfizethető, megbízható, fenntartható és modern energiát mindenki számára

  • SDG 9 – Ipar, innováció és infrastruktúra

Ellenálló infrastruktúrát kiépíteni, előmozdítani az átfogó és fenntartható iparosodást, valamint elősegíteni az innovációt.

  • SDG 11 – Fenntartható városok és közösségek

A városokat és a településeket befogadóvá, biztonságossá, ellenállóvá és fenntarthatóvá tenni.

  • SDG 12 – Felelős fogyasztás és termelés

Biztosítani a fenntartható fogyasztási szokásokat és termelési módokat.

Légy TE is a partnerünk ebben! Gyere és alkoss!

Mutasd meg, hogy ha erre a 4 témakörre gondolunk, akkor ezek hogyan jelennek meg Udvarhelyszéken? Avagy mit kellene tenni ezekben a témakörökben itt, a térségünkben? Hogyan nézne ki egy élhetőbb és fenntarthatóbb Udvarhelyszék e négy szempont szerint?

Elég, ha csak egy témakörrel foglalkozol, vagy annak csak egy részével. De akár több témát is megragadhatsz. Légy kreatív!

Kik pályázhatnak?

17 éves kortól 99 éves korig bárki, aki Udvarhelyszéken él.

Hogyan lehet pályázni?

Kreatív alkotással a következő három kategória közül választva:

  1. Fotó, videó
  2. Rajz, festés, szobrászat
  3. Újrahasznosított anyagokból avagy újrahasznostási technikával készült alkotással

Az alkotásokat március 25-ig kell eljuttatni az SZKA székhelyére (hétköznapokon 9-16 óra között): Székelyudvarhely, Kossuth Lajos utca 20. szám, az udvarban.

A következő jelentkezési űrlapot is ki kell tölteni és az alkotással egyszerre behozni.

Kik és mi alapján döntenek?

Minden kategóriában egy-egy 3 tagú szakmai elbíráló bizottság fog dönteni az alkotásokról.

Az alkotásokból áprilisban egy kiállítást szervezünk, ahol a közönség szavazatát is kikérjük, de ez a végső döntéshozatalban csak 10%-ban fog beleszámolódni az eredménybe.

Mi a nyeremény?

Minden pályázó lehetőséget kap egy kiállításon való megmutatkozásra, amit az SZKA szervez meg.

Kategóriánként egy-egy nyertest fogunk díjazni fejenként 1.300 lej pénzjutalommal és 1.000 lej értékű eszközzel vagy szolgáltatással.

Kérdésekkel keressétek bizalommal a projektvezetőt, Csáki Rozáliát: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát., 0741-655.773

 


A projekt megvalósítója:

SZKA logo W


 

A projekt főtámogatója:

PadureaDeMaine Logo W


Március 1-én kerül megszervezésre az Élhető Udvarhely vállalkozói szemmel minikonferencia, melynek fő célja a Fenntartható Fejlődési Célok (Sustainable Development Goals – SDG), elsősorban a

  • SDG 7 – Megfizethető és tiszta energia
  • SDG 9 – Ipar, innováció és infrastruktúra
  • SDG 11 – Fenntartható városok és közösségek
  • SDG 12 – Felelős fogyasztás és termelés

fontosságának népszerűsítése és tudatosítása, valamint közös cselekvési tervek kialakítása ezek megvalósítása érdekében. Szeretnénk kiemelni azokat a helyi vállalkozásokat, amelyek már értékes tevékenységeket folytatnak ezen fenntartható fejlődési célokhoz kapcsolódóan.

Az eseményen való részvétel ingyenes és regisztrációhoz kötött. Regisztrálni egy űrlap kitöltésével lehet, melyet ide kattintva talál.

Részletes program:

9:00–9:15 – Élhető és fenntartható Udvarhelyszék – Csáki Rozália, projektvezető

9:15–9:30 – A klaszterek és a fenntarthatósági célok – Vajda Lajos, az ASIMCOV ügyvezető igazgatója

9:30–9:45 – Hogyan hasznosíthatjuk a leghatékonyabb  módon a napenergiát Székelyföldön? – Csáka István, a Melinda Instal Kft. Stratégiai beszerzési igazgatója (SDG 7)

9:45–10:00 – Jövőbe vezető utak – László-Velin Zoltán, az Euro-Car Trading ügyvezető igazgatója (SDG 7)

10:00–10:15 – A szilárd halmazállapotú elektromos áram – Godra Zsolt, a Color Metal Kft. vezérigazgatója (SDG 9)

10:15–10:30 – Hatékony hulladékgazdálkodás – Katona Csilla, az RDE Harghita Kft. kommunikációs és marketing referense (SDG 11 és 12)

10:30–10:45 – Az új zöld a fehér: a papíralapú hőszigetelés lenyűgöző világa – Jére Levente, a Celiqum Kft. marketing felelőse (SDG 12)

10:45–11:15 – SZÜNET

11:15–11:30 – TravelCarpathia – fenntartható turizmus a Fogarasi Havasokban – Szabó István, a Conservation Carpathia Alapítvány vállalkozásfejlesztési igazgatója (SDG 12)

11:30–11:45 – stayhere.ro: fenntartható szálláshelyek – Grüman Róbert, alapító-társtulajdonos (SDG 12)

11:45–12:00 – Fenntarthatóság és a megújuló erőforrások: az Erdő esete az emberrel – Kádár Tibor-Sándor, erdész (SDG 12)

12:00–12:15 – Fenntartható helyénvalóság – Debreci Orsolya, üzletvezető (SDG 12)

12:15–12:30 – Támogassuk együtt a helyit – Csóka Tünde, az okoMami.ro tulajdonosa és üzletvezetője (SDG 12)

12:30–12:45 – Digitális oktatás és kompetenciafejlesztés – apró lépések, de nagy eredmények a fenntarthatóság irányába – Pálfi Kinga, az IgnisCafe projektvezetője (SDG 12)

További információkért csatlakozz Facebook eseményünkhöz, illetve kövesd az SZKA Facebook oldalát.


A projekt megvalósítója:

SZKA logo W


 

A projekt főtámogatója:

GCLS logo W


 

Helyi támogatók:

CM logo W RDE Logo W Euro Car Toyota Logo W Harmopan logo W ExarLabs logo W

 

    A Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány kezdeményezésében 2015-ben elindult Élhető Udvarhely mozgalom keretében újabb előrelépések várhatók. A Közösségi Alapítvány a mozgalom munkájában részt vevő több civil szervezettel együttműködve, jelesül a Szekler Teker Egyesülettel, az Udvarhelyszéki EKE-vel és a Feel Good Sportegyesülettel közösen dolgozták ki és valósítják meg az Aktív Udvarhely projektet.


   A 2017 november – 2018 április időszakban megvalósuló projekt a fenntartható és aktív város kialakításához kíván hozzájárulni. Ennek érdekében több típusú tevékenység valósul majd meg.

   Az első tevékenységcsoport a „Bringázz az iskolába” nevet viselő középiskolásoknak szóló elméleti és gyakorlati biciklis oktatás, melyet a Szekler Teker képzett oktatói vezetnek majd le. Mivel bátorítani szeretnék a fiatalok körében a biciklis közlekedést, az oktatás mellett a projekt keretében négy középiskola majd biciklitárolókkal is gazdagodik.


   Az egészséges, aktív életmód szorgalmazása érdekében a projektcsapat a várost körülvevő túraösvényt fog kialakítani, útvonal felfestéssel, tájékoztató táblákkal és pihenőhelyekkel. Térkép is készül majd az útvonalról. Ugyanakkor egy Udvarhelyi Teljesítmény Túra megszervezésére is sor kerül áprilisban, amellyel a túraösvény élménydús felfedezését garantálják a résztvevőknek.

   A projektet a Charles Stuart Mott Alapítvány támogatja a Globális Kihívások Helyi Megoldások Programja keretében a Lengyelországi Jótékonysági Akadémia révén. A projekt összértéke 25.367 dollár, melyből a támogató hozzájárulása 14.917 dollár, a fennmaradó 10.450 dollár a helyi közösség hozzájárulása. Székelyudvarhely Város Önkormányzata már a pályázat megírásakor tanácsi határozattal döntött arról, hogy 5.400 dollárral támogatja e projekt megvalósulását.

 

 

    A 2016-os év új lehetőségekkel és kihívásokkal indult az Élhető Udvarhely csoport számára, hiszen január végén jött a hír, miszerint egy 2012-ben elindított kerékpáros infrastruktúra tanulmányt poroltak le, egészítettek ki, és tettek közvitára négy székelyudvarhelyi önkormányzati képviselő, Jakab Áron Csaba, Sinka Arnold, Gidó Csaba és Berde Zoltán.

    Mivel a kerékpáros közlekedés ösztönzése egyik alapvető feltétele városunk élhetőbbé tételéhez, ugyanakkor tudván azt, hogy a székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal nemrégiben indította el a fenntartható Mobilitási Terv kidolgozását, ezért történelmi pillanatnak gondoltuk, hogy a minket érintő témában, a kerékpáros infrastruktúra kidolgozásában cselekvően is szerepet vállaljunk. Bringas Terkep UDVTöbb egyeztetés során alakult ki a tanulmány végleges formája (www.kerekpar.ro), amelybe a kezdeményező önkormányzati képviselőkön kívül magánszemélyek és a civil társadalom képviselői is ( Szekler Teker, Feel Good Sportegyesület, EKE-Székelyudvarhely, Szabó „Kobra” Zoltán, és mások ) bekapcsolódtak. A végleges kerékpáros infrastruktúra tanulmányt a székelyudvarhelyi Mobilitási Terv elkészítésén dolgozó szakemberek ( FIP Consulting ) is pozitívan véleményezték, tehát szakmai szempontból kivitelezhető, és a székelyudvarhelyi kerékpáros közösség részéről is vállalható.

    A konkrét kerékpáros infrastruktúra kialakítása mellett mindenki fontosnak tartotta, hogy az oktatásra és szemléletformálásra is nagy hangsúlyt kell fektetni a közeljövőben, illetve hogy a kerékpáros közösség képviselői tagjai lehessenek a városi közlekedésfejlesztési munkacsoportnak.


    A továbbiakban csak a szándék hiánya állhat útjába annak, hogy a székelyudvarhelyi Mobilitási Terv szerves része legyen a felújított kerékpáros infrastruktúra tanulmány, és kis időn belül konkrét előrelépések legyenek a kivitelezés terén.

Élhető Udvarhely csoport

Keresés az Oldalon

2015 július 9

élhető udvarhelyi háztartások

kerekasztal beszélgetés

tudj meg többet!

 

Egycsepp

 

Térrendezés

 

Sétapálca